Кој вид чоколадо има најмногу шеќер?

Кој вид чоколадо има најмногу шеќер?

Сите знаеме дека чоколадото е вкусно, но има многу шеќер.

Шампион по количината на шеќер во чоколадото е белото чоколадо.

Има над 55 проценти шеќер во белото чоколадо.

Во црното чоколадот пак има 35 проценти шеќер и 70 проценти какао.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус