Ручек без да вклучите шпорет

Ручек без да вклучите шпорет

Салата деликатес за топлото време.

Состојки:

  • 3 лажици маслиново масло
  • 2 лажици сок од лимон
  • 2 лажички оригано
  • 4 шолји излупени краставици на коцки
  • 1 конзерва црвен грав
  • 2/3 шолји пиперки исечени ситно
  • ½ шолји фета
  • ¼ шолји кромид
  • 2 лажици маслинки

 

 

Се матат маслото со лимонов сок и оригано, а може и зачини по избор, па се ставаат врз исцедениот грав со сите други сечени состојки, а горе маслинки.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус