Ражничи со пилешко и зеленчук

Ражничи со пилешко и зеленчук

Вкусно и брзо јадење од пилешко месо.

Состојки:

  • пилешки гради
  • пиперка
  • патлиџан
  • сол
  • бибер
  • презла
  • јајце
  • брашно

Начин на подготовка:

  1. Пилешкото посолете го и побиберете, па исечкајте на ленти, како и патлиџанот и пиперката. Потоа ставете еден ред пиперки, месо, па патлиџан, па месо, па пиперки. Набодете на стапчиња за ражнич. Извалкајте во брашно, па во јајце, па во презла. Печете на 190 степени 15 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко