Колачот ќе биде мек – Трик со маргаринот кој мора да го знаете

Колачот ќе биде мек – Трик со маргаринот кој мора да го знаете

Секогаш кога правите колач, употребете мал трик со маргаринот, за да биде колачот мек и вкусен.

Имено, не го употребувајте никако директно од фрижидер, туку ставете го околу половина час на собна температура.

Така ќе биде мек и уште повкусен кога убаво ќе се апсорбира во смесата.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус