Подобро од мусака: Компир со мелено месо во тава

Подобро од мусака: Компир со мелено месо во тава

Направете деликатесен ручек со компири и мелено месо, но не како класична мусака.

Состојки:

 • 1 кг. мелено месо
 • 2 јајца
 • 4 компири
 • 1 лажица млеко
 • 150 гр. кашкавал
 • 1 кромид
 • 2 лажици маргарин
 • зачини

Подготовка:

 1. Се вари компирот, се лупи и прави пире.
 2. Се меша со млеко, сол и бибер.
 3. Се сече кромидот и се меша со мелено месо, се ставаат зачини и јајца, па се става месото на плех со масло.
 4. Се пече 30 минути на 180 степени, а потоа се додава компирот горе.
 5. Се става кашкавал и се допекува да порумени.

 

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко