Сос за месо со домати и вино – Како да сте во ресторан

Сос за месо со домати и вино – Како да сте во ресторан

Направете вкусен сос со домати и вино.

Состојки:

 • 500 гр. мелени домати
 • ½ шолји вода
 • 2 лажици брашно
 • 1 лажиче бибер и малку сол
 • 1 чаша црвено вино
 • 1 лажиче мед
 • ловоров лист и магдонос

Подготовка:

 1. Се става шолја вода со пола домати да се вари, додека не испари течноста.
 2. Се става малку сол и ловоров лист.
 3. Се става и останатиот домат по 10 минути крчкање, помешан со брашно.
 4. Се остава да врие додека сосот згусне.
 5. Се става на крај маргарин и мед и бибер,а ловоровиот лист се вади.
 6. Се става магдонос и сосот за месо е спремен.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус