Манго – Сите витамини собрани во еден плод

Манго – Сите витамини собрани во еден плод

Мангото е здраво овошје кое иако не се јаде често кај нас, сепак е многу популарно во светот и од него има многу придобивки.

Мангото во својот состав има витамини од групата Б, А, Е, Ц и Д.

Има цинк, манган, железо, фосфор во себе и помага за здравјето со сите минерали.

Помага за диета, топење сало, особено со големиот број влакна, а помага и за подобро расположение, при анксиозност и депресија.

Мангото ја штити и кожата и косата.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус