Летна тава: Растурена мусака со тиквички и модри патлиџани

Летна тава: Растурена мусака со тиквички и модри патлиџани

Направете супер вкусен ручек со модри патлиџани и тиквички.

Состојки:

 • 1 модар патлиџан
 • 2 тиквички
 • 1 домат
 • 500 гр. мелено месо
 • 1 кромид
 • 2 чешни лук
 • ½ лажички црвен пипер
 • 150 гр. кашкавал
 • сол, бибер, масло и вегета

[/ingredients

Подготовка:

 1. Се лупат и сечат модриот патлиџан и тиквички по должина, се запекуваат во грил тава и им се ставаат зачини, сол и бибер.
 2. Се динста на масло сечен кромид со лук, се додава мелено месо, лупениот и сечен домат и црвен пипер.
 3. Се ставаат зачини.
 4. Се премачкува правоаголен сад за печење со масло и се става ред тиквички, па мелено месо. Па ред црни патлиџани па мелено месо и се завршува со ред тиквички.Се става во загреана рерна на 180 степени 15 минути.
 5. Се става рендан кашкавал и се допекува додека тој не се стопи и не порумени.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус