Домашен млечен сладолед – Десерт од 4 состојки

Домашен млечен сладолед – Десерт од 4 состојки

Направете домашен млечен сладолед.

Состојки:

  • 500 мл. млеко
  • 4 жолчки
  • 150 гр. шеќер
  • 40 гр. маргарин

Подготовка:

  1. Се става млекото да врие со маргаринот сечен на парчиња.
  2. Се матат јајцата со шеќер, па топлото млеко со стопен маргарин се става постепено со мешање во смесата со јајцата.
  3. Се згуснува и се остава да се лади.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус