Ражничи од пилешко маринирано месо

Ражничи од пилешко маринирано месо

Одлични за скара…

Состојки:

 • 4 парчиња бело пилешко месо
 • 6 лажици путер од кикирики
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1/2 лажица чиа во прав
 • 1 чешне лук

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте го пилешкото на ленти. Во сад добро измешајте путер од кикирики, чили и иситнет лук.

   

 2. Додајте го пилешкото и извалкајте го во смесата да биде покриено од сите страни. Поклопете и оставете го на ладно место да се маринира.

   

 3. Месото набодете го на ражничи и печете на скара или на грил тава 5-10 минути, вртејќи го рамномерно.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко