Овесни колачиња со брусница

Овесни колачиња со брусница

Направете вкусни овесни колачиња.

Состојки:

 • 100 гр. овесни снегулки
 • 90 гр. интегрално брашно
 • 1,5 лажички прашок за пециво
 • 1,5 лажички цимет
 • 2 лажици кокосово масло
 • 1 јајце
 • 1 лажиче ванила
 • 2-3 лажици мед
 • 40 гр. брусница сува

Подготовка:

 1. Се загрева на 180 тепени печката и на плех се става хартија.
 2. Се мешаат овесните снегулки со брашно и пециво со цимет и прстофат сол.
 3. Се меша во друг сад масло со јајце и ванила.
 4. Се меша и медот и се мешаат полека двете смеси заедно.
 5. Се става брусницата, се меша и се остава смесата половина час, па се прават колачиња кои се печат 20 минути.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус