Цаки за најдобар шлаг – Нема да биде течен и ќе биде превкусен

Цаки за најдобар шлаг – Нема да биде течен и ќе биде превкусен

Шлагот од белки е навистина вкусен и наоѓа голема примена за десертите.

За идеален шлаг ви требаат 5 белки и 5 рамни лажици шеќер.

Се користат јајца кои половина час пред подготовката биле на собна температура, се матат со вилушка, дури потоа со миксер со шеќерот.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус