Овошен сладолед – За врелите летни ноќи и денови

Овошен сладолед – За врелите летни ноќи и денови

Направете домашен овошен сладолед.

Состојки:

 • 250 мл. млеко
 • 400 гр. кисела павлака
 • 100 гр. шеќер во прав
 • 1 ванила
 • 10 вишни
 • 1 рака боровници
 • 1 рака малини

Подготовка:

 1. Се мешаат млекото и павлаката и се ставаат на оган.
 2. Се меша и потоа во ладната смеса се ставаат шеќер и ванила, малини и боровинки, па се пасира се.
 3. Се додаваат и чистените вишни.
 4. Се замрзнува и служи.

 

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта