Убива вируси, го лекува желудникот и белите дробови

Убива вируси, го лекува желудникот и белите дробови

Липата е дрво со богата историја, за неа пишувал и Херодот, таткото на Историјата.

Има калциум во цветот, танин, манган, етерични масла, восок, смола, шеќер, витамини и минерали.

Се препорачува за ублажување кашлица, з апроблеми со дишни патишта, за здравје, но и убавина со оглед на тоа што трга бори и пеги и ја чува кожата.

Помага за желудникот, да немате гасови и тегоби.

Лекува и песок во бубрегот.

Лекува и проблеми со бешиката, а воедно помага и да се убијат сите вируси.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус