Пита од компири

Пита од компири

Послужете со јогурт и уживајте!

Состојки:

 • 500 гр рендан компир
 • 200 гр брашно
 • 1-2 јајца
 • 1 мала главица кромид, сечкан
 • 3 чешниња лук
 • 200 гр кисела павлака
 • бибер
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Во изренданите компири додајте 1-2 јајца, сечкан кромид и лук, сол, бибер, масло и сѐ добро изедначете.

   

 2. Плехот добро намастете го со масло па ставете во рерна маслото добро да се загрее. Кога маслото ќе биде загреано ставете ги компирите во плех и изедначете. Печете 40 минути на 200 степени.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко