Освежителни топчиња со лимон, бело чоколадо и кокос

Освежителни топчиња со лимон, бело чоколадо и кокос

Вкусен и освежителен десерт со бело чоколадо и лимон.

Состојки:

 • 90 гр. слатка павлака
 • 320 гр. бело чоколадо
 • 80 гр. путер
 • 1 кора од лимон
 • 30 гр. сок од лимон
 • шеќер во прав по потреба или кокос

Подготовка:

 1. Се загрева павлаката и рендана кора од лимон додека не зоврие, и се трга на страна некои 15 минути.
 2. Се топи бело чоколадо и се додава.
 3. Се додава лимонов сок и се става омекнат маргарин, се меша да се соедини се.
 4. Се остава неколку часа со проѕирна фолија горе.
 5. Се прават потоа топчиња или облици по избор.
 6. Се валкаат по желба во шеќер во прав или кокос.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус