Летна чорба полна зеленчук

Летна чорба полна зеленчук

Направете вкусна летна чорба.

Состојки:

 • 2  тиквички
 • 1 компир
 • 1 кромид
 • 1 чешне лук
 • 2 зелени пиперки
 • 2 моркови
 • 2 домати
 • вегета, бибер и сол

Подготовка:

 1. Се пржи на масло сечен кромид и лук, сечени пиперки, моркови, домати и се динста.
 2. Се додаваат зачини, сечени тиквички и компир.
 3. Се става вода и се вари 30 минути.
 4. Се става по желба целер и магдонос.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус