Кората е најздравиот дел од лимонот – Не ја фрлајте и излечете се од ова

Кората е најздравиот дел од лимонот – Не ја фрлајте и излечете се од ова

Кората од лимонот е полна витамини и поздрава од самиот плод и сок, а сите ја фрламе.

Има витамини Ц и А, калиум и калциум, влакна кои помагаат на срцето, мозокот, имунитетот, нервниот систем и очите.

Има својство на антиоксиданс за телото.

Помага за одржување здравје на забите и коските, обезбедува и колаген за кожата, косата и телото.

Го намалува притисокот, помага за слабеење и намалува ризик од инфекции во телото, особено на очите.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус