Чоколаден мус со портокал

Чоколаден мус со портокал

Неодолив чоко мус со портокал.

Состојки:

 • 1 л шлаг
 • 4 јајца
 • 100 гр шеќер во прав
 • 1 портокал
 • 200 гр црно чоколадо
 • 200 гр чоколаден чипс
 • 100 гр арома чоколадо

Начин на подготоква:

 1. Разматете јајца и шеќер пенасто. Во смесата додајте растопено чоколадо и чоколаден чипс, сок од портокал, кора од портокал и шлаг.

   

 2. Составете да биде компактна маса, ставете во садови и посипете со чоколадо.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко