Не ги фрлајте остатоците – пита од стар леб

Не ги фрлајте остатоците – пита од стар леб

Совршена идеја за доручек или вечера.

Состојки:

  • 500 гр ситно исечкан стар леб
  • 150 гр сирење
  • 4 јајца
  • 200 мл јогурт
  • 150 гр кашкавал
  • 100 мл масло
  • 1/2 прашок за печиво
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Посолете и разматете јајца, потоа додајте сирење и масло, па продолжете со матење. Ставете јогурт и половина прашок за печиво. Соединете. На дното од намастена тепсија наредете леб, прелијте со смеса од сирење и јогурт, па повторете го процесот уште еднаш. Од горе ставете кашкавал. Печете на 200 степени 20-25 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко