Витамин Б17 – Многу е важен а го има во овие намирници

Витамин Б17 – Многу е важен а го има во овие намирници

Витаминот Б17 е гликозид кој го има во многу намирници и треба да се внесува.

Убива ќелии на ракот, го јакне имунитетот и помага на телото при разни болести.

Го има во капините, цреши, рибизли, семките на јаболките, сливи, дуњи и јагоди.

Го има и во лененото семе, просо, јачмен и хељда.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Најдобар рецепт за домашен чизкејк

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет