Здравје во секое парче – Што е тофу сирење и како се добива

Здравје во секое парче – Што е тофу сирење и како се добива

Тофу сирењето е многу здраво и вкусно и се препорачува често да се јаде.Доаѓа од сирови зрна соја, така што се мешаат сварени зрна со вода и настанува соино млеко, а потоа се цеди и продуктот од цедењето е млекото.

Се додаваат адитиви и се згуснува, па настанува тофу сирењето.

За разлика од другите извори на протеини, тофу има помалку масти  ихолестерол, здрав е, корисен и се препорачува да се јаде.

Има амино киселини кои го прават единствен.

Намалува можност за појава на кардиоваскуларни болести, намалува холестерол.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Најдобар рецепт за домашен чизкејк

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет