Сос со ајвар и паштета – Совршен со месо

Сос со ајвар и паштета – Совршен со месо

Направете посебен сос за кој нема потреба да вклучите шпорет.

Состојки:

  • 150 гр. кисело млеко
  • 100 гр. мајонез
  • 4 лажици паштета по вкус
  • 5 лажици ајвар
  • 2 лажици лимонов сок
  • бибер и сол и сенф по вкус

Подготовка:

  1. Се меша паштета со ајвар.
  2. Се ставаат сите други состојки и се меша.
  3. Супер е со пица.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Најдобар рецепт за домашен чизкејк

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет