Свечена подарок погача: Упатство чекор по чекор

Свечена подарок погача: Упатство чекор по чекор

Ако сакате некого да израдувате со подарок во облик на погача, подгответе ја на овој начин.

Состојки:

 • 800 гр брашно
 • 400 мл млако млеко
 • 4 лажици масло
 • 4 лажици кисела павлака
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 квасец
 • 1 јајце

Начин на подготовка:

 1. Во топло млеко ставете издробен квасец, лажичка шеќер, две лажици брашно. Измешајте и оставете го квасецот 5-10 минуити да се активира. Додајте едно јајце, измешајте, па додајте брашно.

   

 2. Замесете глатко тесто. Поделете на 11 кори. Секоја премесете ја.

   

 3. Една кора ставете во центарот на сад за печење. Потоа две кори искористете за сечење ленти. Лентите редете ги преку централната кора. Остатокот од корите сечете ги по средина и правете облик на лист. Редете во круг. Премачкајте со жолчка и по желба украсете со семки. Печете на 200 степени 30-35 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко