Ослич во сос од домати и лук

Ослич во сос од домати и лук

Направете вкусна ослич риба со доматно пире.

Состојки:

  • 1 кг. ослич
  • 2 кг. домати
  • 3 чешни лук
  • масло, брашно, сол, магдонос

Подготовка:

  1. Се валка рибата во брашно со сол.
  2. Се пржи на масло од сите страни.
  3. Се лупи и сече ситно доматот и се става во истата амснотија во која се пржела рибата со ситнет лук, магдонос и сол.
  4. Се крчка додека водата не испару у се става врз рибата.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Најдобар рецепт за домашен чизкејк

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет