Брауни со парчиња чоколадо и рум

Брауни со парчиња чоколадо и рум

Направете вкусно брауни.

Состојки:

 • 125 гр. маргарин
 • 1 шолја шеќер
 • 1/4 шолји кафеав шеќер
 • 3/4 шолји какао
 • 1 прстофат сол
 • 1 кесе ванила
 • 1 лажица рум
 • 2 јајца
 • 1/3 шолји брашно
 • 20-30 гр. чоколадо кршено

Подготовка:

 1. Се загрева рерна на 160 степени.
 2. Се става хартија на тава за печење.
 3. Се мешаат шеќер со какао и омекнат маргарин, се ставаат јајца, сол и рум.
 4. Се меша.
 5. Се става и брашното постепено со кршеното чоколадо.
 6. Се става смесата во плехот и се пече половина час.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Најдобар рецепт за домашен чизкејк

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет