Лесен и брз летен ручек – Тиквички во јајца и лук

Лесен и брз летен ручек – Тиквички во јајца и лук

Вкусен летен ручек со тиквички.

Состојки:

  • 300 гр. тиквички
  • 2 јајца
  • 1 кромид
  • 1-2 чешни лук
  • сол, бибер, вегета

Подготовка:

  1. Се лупи и сече на коцки тиквичката, се пржи на масло во тава заедно со сечениот кромид, додека течноста не испари.
  2. Се додаваат зачини и ситнет лук.
  3. Се матат јајца со сол и се прелева зеленчукот.
  4. Се динста околу 3 минути.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус