Салото на стомакот не се создава само од храна – Ова е опасна причина

Салото на стомакот не се создава само од храна – Ова е опасна причина

Ако внимавате што јадете, а се дебелеете во пределот на стомакот, тогаш причината не мора да е само храната.Имено, истражувањата покажале дека салото на стомакот кое е многу опасно, може да се таложи и од стрес.

Големата изложеност на стрес ја зголемува активноста на хормоните и така се создава сало во овој предел.

Исто така причина може да биде и нерамномерната цревна рамнотежа.

Опуштете се, вежбајте и хранете се здраво.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус