Намирница која значи подолг живот – Доволни се 100 грама на ден

Намирница која значи подолг живот – Доволни се 100 грама на ден

Брокулата е намирница која буквално значи подолг живот, многу е здрава и корисна.

Само 100 грама брокула според истражувањата, спречува срцев удар и срцеви заболувања.

Има витамини Ц, А  и Е, спречува слободни радикали во телото, помага за имунитет, слабеење и метаболизам.

Особено е корисна за трудниците, да се вклучи при бременост, поради фолната киселина која ја има во себе.

Има и бета каротен кој помага за здрава кожа, коса и тен.

Помага да се испразни телото, помага на дијабетичари, поттикнува либидо и плодност.

Го успорува стареењето на телото.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус