Филети лосос со лук и вино

Филети лосос со лук и вино

Направете вкусни филети лосос во лук – Една совршена комбинација за ручек.

Состојки:

  • 300 гр. филети лосос
  • 60 мл. бело вино
  • 2 чешни лук
  • 2 лажици маргарин
  • 1 парче лимон

Подготовка:

  1. Се пржи лососот во маслиново масло, се става потоа белото вино во тавата, со ситнет лук.
  2. Се динста неколку минути, се ставаат зачини.
  3. Се вади лососот и се додава сок од лимон и маргарин.
  4. Се прелива лососот со смесата.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус