Домашни бисквит колачиња со сушено овошје

Домашни бисквит колачиња со сушено овошје

Направете домашни кекси колачиња со сушено овошје.

Состојки:

 • 150 гр. маргарин
 • 2 јајца
 • 120 гр. шеќер
 • 3 шолји шеќер
 • 1 лажиче прашок за пециво
 • 1 ванила
 • 1 лимонова кора
 • 2 лажици кокос
 • 1 шолја сушено овошје

Подготовка:

 1. Се мати маргарин со шеќер, се додаваат јајцата едно по едно.
 2. Се става брашното со прашок з апециво и на крај рендана кора од лимон, кокос и сушеното овошје.
 3. Се меша и се со помош на лажица во плех за печење со хартија.
 4. Се печат кексите на 180 степени 15 минути.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус