Домашен сок од јагоди – Ќе го обожава цело семејство

Домашен сок од јагоди – Ќе го обожава цело семејство

Направете вкусен сируп од јагоди.

Состојки:

  • 700 гр. јагоди
  • 350 гр. шеќер
  • 10 мл. лимонов сок
  • 700 мл. вода

Подготовка:

  1. Се варат водата и шеќерот 20 минути.
  2. Се пасираат јагодите и се додаваат во сокот кој врие.
  3. Се вари 30 минути и се процедува.
  4. Се вари уште половина час и се додава лимонов сок, па се става сокот во стаклени шишиња.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус