Брза пита со лиснато тесто, сирење и тиквички

Брза пита со лиснато тесто, сирење и тиквички

Направете вкусна пита со лиснато тесто, тиквички и сирење.

Состојки:

 • 250 гр. лиснато тесто
 • 250 гр. тиквички
 • 250 гр. сирење
 • 3 јајца
 • 2 чешни лук
 • 3 јајца
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Се развлекува лиснатото тесто во плех за печење со хартија доле.
 2. Се сечат лупените тиквички на тенки кругови, им се става сол и бибер и се оставаат 20 минути.
 3. Се меша ронетото сирење со ситнет лук и со јајцата.
 4. Се става сол и бибер и се меша.
 5. Се става цела смеса на тестото, горе се редат тиквички и се пече на загрена рерна на 170 степени.
 6. Печете околу половина час.

 

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Брзи традиционални бомбици

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

Пченична каша