Колку се здрави пуканките – Што се имаат во себе?

Колку се здрави пуканките – Што се имаат во себе?

Пуканките се омилени грицки на многу луѓе, вкусни се, ароматични, а главното прашање е колку се здрави.

Имаат витамини Б1, Б3 и Б6, железо, магнезиум и фосфор, калиум и цинк, бакар и манган во себе.

Во 100 грама пуканки имаме 387 калории, 13 грама протеини, 15 грама влакна, 5 грама масти и 78 грама јаглехидрати.

Влакната кои ги имаат помагаат како превенција од многу болести.

Помагаат и за слабеење, но секогаш пукајте ги сами, бидејќи оние во микро се штетни.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Брзи традиционални бомбици

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

Пченична каша