Брокула со павлака – Кремав ручек на менито

Брокула со павлака – Кремав ручек на менито

Вкусен ручек со здравата намирница – брокула.

Состојки:

 • 400 гр. брокула
 • 1 домат
 • 200 мл. павлака за готвење
 • 120 гр. кашкавал
 • 2 лажици маслиново масло
 • 2 чешни лук
 • сол и вегета

Подготовка:

 1. Се вари кратко брокулата во солена вода, па веднаш се става во ледена вода.
 2. Се цеди и се реди во плех за печење, а над неа кругови домат.
 3. Се става сол и вегета, маслиново масло од горе и павлака.
 4. Се пече на 200 степени на загреана рерна 10 минути.
 5. Се вади пред да биде готово, се става кашкавал со лук ситнет и се остава уште додека не се растопи кашкавалот.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Брзи традиционални бомбици

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

Пченична каша