Ванила сладолед – Нема јајца во смесата

Ванила сладолед – Нема јајца во смесата

Направете ванила сладолед без јајца.

Ingredients

  • 500 мл. павлака слатка
  • 1 шолја кондензирано слатко млеко
  • неколку капки ванила

 

Се мати павлаката со миксер, се додава млекото со ванила малку пред да се згусне.

Се става да се лади.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус