Рукола – Царица на салатите полна витамини

Рукола – Царица на салатите полна витамини

Руколата е соврпен зеленчук за здравје и салата, а крие многу витамини во себе.

Има малку калории,многу витамин Ц во себе, витамин А, Б2, Б6.

Не штити од заболувања, помага за побрз метаболизам и слабеење.

Помага за да го совладаме уморот и недостигот на енергија.

Таа е и јак антиоксиданс за телото.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус