Брзи печени макарони со доматен сос и печурки

Брзи печени макарони со доматен сос и печурки

 

Направете вкусни запечени макарони со печурки.

Состојки:

  • 1 пакување печурки
  • 2 главици кромид
  • 500 гр. макарони
  • 500 мл. доматно пире

Подготовка:

  1. Се сечат печурките со кромидот и се печат на 200 степени 10 минути.
  2. Се варат и цедат макароните.
  3. Се додаваат во тавата со сосот и зачини по избор.
  4. Се запекуваат уште 20 минути на 200 степени.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус