Интегрални мафини со кафе

Интегрални мафини со кафе

Направете вкусни интегрални мафини со кафе и какао.

Состојки:

 • 330 гр. интегрално брашно
 • 1 лажиче прашок з апециво
 • 1 лажиче сол
 • 60 гр. какао во прав
 • 3-4 лажици мед
 • 12 лажици кокосово масло
 • 130 гр. грчки јогурт
 • 1 лажиче ванила екстракт
 • 1 јајце
 • 180 мл. млеко
 • 3 лажици кафе еспресо

Подготовка:

 1. Се загрева рерна на 190 степени, а калапи за мафини се премачкуваат со кокосово масло.
 2. Се мешаат сите суви состојки во сад, во друг сад сите влажни.
 3. Се соединуваат двете смеси откако убаво ќе се измешаат поединечно.
 4. Се меша псотојано смесата и се полнат калапите 2/3 од висината.
 5. Се печат од 18 до 20 минути.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус