Деликатес: Бешамел со печурки

Деликатес: Бешамел со печурки

Направете совршен бешамел сос со печурки.

Состојки:

  • 6 печурки
  • 1 лажица брашно
  • малку маргаин
  • 500 гр. млеко
  • сол и бибер

Подготовка:

  1. Се сечат печурките ситно.
  2. Се топи маргарин на оган и се ставаат печурките додека поруменат.
  3. Се става брашно и сепржи заедно 5 минути.
  4. Се става млеко и зачини.
  5. Се крчка уште малку и сосот е спремен.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус