Зеленчук и за лето и за зима – Има седум калории во 100 грама и многу е здрав

Зеленчук и за лето и за зима – Има седум калории во 100 грама и многу е здрав

Тиквичките се здрава намирница, зеленчук кој е корисен, евтин и ни е достапен.

Тиквичките во 100 грама имаат околу седум калории, супер се за диета, а имаат и витамини Ц, А и К, како и Б комплекс во составот.

Имаат фосфор и бакар, како и магнезиум и манган.

Богати се и со антиоксиданси и придонесуваат лесно да се испразниме, да го намалиме шеќерот во крвта, а помагаат и за срцето, правилна работа и целокупниот кардиоваскуларен систем.

Придонесуваат и за здравје на очите.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус