Витамин Ц – Најважен витамин кој ги држи сите органи

Витамин Ц – Најважен витамин кој ги држи сите органи

Витаминот Ц е важен за телото, и често слушаме дека треба да јадеме намирници богати со него.

Тој е нестабилен витамин што значи дека предолго термичко обработување го уништува.

Тој е важен за сите суштества, па и за човекот, а со доволни количини создава имунитет на телото и штити од болести.

Помага за заштита од анемија, ги штити и држи органите и помага за создавање колаген во телото кој е многу важен.

Има важна улога и во процесот на зараснување рани, а супер е и за детоксикација на телото.

Претставува и моќен антиоксиданc.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус