Гарантира здравје на срцето и мозокот – Сите предности на туната

Гарантира здравје на срцето и мозокот – Сите предности на туната

Туната е можеби запоставена во нашата исхрана, но е мнгоу корисна и здрава.

Во 100 грама има 30 грама протеини, а има само 120 калории.

За споредба, иста количина протеини имаат осум јајца, но имаат 160 калории.

Има витамини Б и Е, омега три масни киселини во себе, калиум, селен и магнезиум.

Помага за да се зајакне имунитетот, за слабеење, за срцето и мозокот.

Намалува симптоми на депресија, помага за расположение и против стрес.

Ублажува и болки во зглобови, ги чува очите, и овозможува детоксикација на телото.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус