Здрави палачинки кои нема да ве дебелеат – Смеса од 2 состојки

Здрави палачинки кои нема да ве дебелеат – Смеса од 2 состојки

Направете си смеса за здрави и вкусни палачинки.

Состојки:

  • 1 цело јајце
  • 2 белки
  • 1 банана

Подготовка:

  1. Се лупи и пасира бананата.
  2. Се ставаат целото јајце и белките и се миксира да се добие хомогена смеса.
  3. Се вади со кутлача и се печат палачинки на вообичаен начин.
  4. Се добиваат 2-3 класични палачинки од оваа смеса.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус