Најосвежителен сладолед за летово

Најосвежителен сладолед за летово

Направете брз и лесен сладолед со лимон.

Состојки:

  • 500 мл. павлака за готвење
  • 350 гр. слатко кондензирано млеко
  • 100 мл. лимонов сок

Подготовка:

  1. Се мати павлаката во сад, се додава млекото кога ќе згусне и пред крај се става сокот од лимон.
  2. Се лади и служи, супер освежително.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус