Како да испржите месо, а да биде сочно

Како да испржите месо, а да биде сочно

Сигурно и вас ви се случило од убаво избрано парче месо, после пржењето да добиете тврд и сув производ? Секако не сакате тоа да ви се повтори, па затоа постапете на следниот начин:Пред пржење месото премачкајте го со масло. Посолете го дури откако ќе биде готово, бидејќи во текот на пржењето поради солта ќе изгуби вода и ќе биде посуво.

Ако не сте го премачкале со масло, тогаш сепак посолете го пред пржење, бидејќи ако го солите подоцна, а не сте го премачкале со масло, може да ја изгуби сочноста.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта