Ладна пилешка салата

Ладна пилешка салата

Вкусна салта со пилешко – идеален летен оброк.

Состојки:

 • 400 гр пилешки гради
 • 1 главица зелена салата
 • 300 гр домати
 • 200 гр фета сирење
 • пченка
 • сок од лимон
 • маслиново масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. На тава со масло пропржете пилешко тенко исечкано на ленти додека не поприми еднолика боја од сите страни. Фета сирењето исечкајте го на коцки, доматите на парчиња, а зелената салата исечкајте ја на помали парчиња.

   

 2. Измешајте пилешко и сите состојки за салата и зачинете со маслиново масло и со сок од лимон.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта