Ароматичен куглоф со суво грозје и лимон

Ароматичен куглоф со суво грозје и лимон

Брза подготовка, одличен десерт!

Состојки:

 • 100 гр маргарин
 • 1 лимон
 • 200 гр брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 150 гр суво грозје
 • 200 гр кисела павлака
 • 5 јајца
 • 200 гр шеќер
 • 50 мл млеко

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер, додајте брашно со прашок за печиво, кора од лимон и сок, суво грозје, павлака, млеко и сè добро изедначете.

   

 2. Калапот за куглоф намастете го со масло и ставете ја смесата. Печете на 200 степени околу 40 минути.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта