Брз и вкусен летен ручек: Пилешко полнето со рукола, лути пиперчиња и фета

Брз и вкусен летен ручек: Пилешко полнето со рукола, лути пиперчиња и фета

Полнето бело месо, прсти да излижеш!

Состојки:

 • 500 гр пилешки гради
 • 100 гр рукола
 • 5 лути пиперчиња
 • 150 гр фета сирење
 • 2 јајца
 • брашно
 • презла
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Пилешките гради исечкајте ги на шницли и зачинете. Руколата и пиперчињата исечкајте ги. Полнете го пилешото со зеленчук, сирење и замотајте. Извалкајте ги во брашно, разматени јајца и презла. Кога тоа ќе го завршите, пржете во загреано масло додека не поруменат.

   

 2. Сервирајте го месото со ориз или зеленчук по желба.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта