Шпанско пилешко и грчки тиквици: Јадење кое ќе ве освои

Шпанско пилешко и грчки тиквици: Јадење кое ќе ве освои

Пробајте малку поинакви вкусови и мириси – одлично јадење…

Состојки:

 • 500 гр пилешко
 • 2 лажици брашно
 • 1 лажичка пиперка
 • 1 лажичка оригано
 • сол
 • бибер
 • 2 пиперки
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 50 гр суви сливи
 • 5 маслинки
 • 50 мл вино
 • 100 мл бујон

Состојки за грчки тиквици:

 • 1 тиквица
 • 1 лажичка лув во прав
 • 1 лажичка оригано
 • 1 лажичка рузмарин
 • 1 лажичка цимет
 • сол
 • фета сирење

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта